9 Eylül 1999 Öncesinde Olanlar İçin Avantajlı Emeklilik Fırsatı!

9 Eylül 1999 Öncesinde Olanlar İçin Avantajlı Emeklilik Fırsatı!

9 Eylül 1999 öncesinde olanlar için avantajlı emeklilik fırsatı! SSK erken emeklilik için detayları açıkladı!

Bilindiği üzere erken emeklilik için en dikkat edilmesi gereken konu ilk sigorta tarihi oluyor. Bu noktada da 9 Eylül 1999 tarihinde ilk sigorta girişi olmuş ve çalışma hayatına atılmış kişilerin daha kısa sürede emekli olacağını söyleyebiliriz. Oldukça kolay koşullar sayesinde erken emekli olabilen bu tarihteki sigortalıların 3 bin 600 günü tamamlaması halinde emeklilik hakları doğuyor. Bunun yanında daha pek çok kolay koşullar sayesinde kesin olarak erken emeklilik gerçekleşiyor.

3600 GÜNDEN NASIL ERKEN EMEKLİ OLUNUR?

3 bin 600 günden emekli olmak isteyen kişilerin öncelikle bu hakkı hangi sigortalıların sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bu noktada da 3 bin 600 günden emeklilik hakkının sadece 9 Eylül 1999 tarihinde sigortası başlamış olan kişilere tanındığını belirtebiliriz. Peki bu kişiler hangi koşullarda nasıl erken emekli olacak şeklinde bir soru gelecek olursa da 3 bin 600 prim gününü tamamlayarak emekli olunacak diyebiliriz. Bunun yanında 15 yıllık da bir sigorta süresi isteniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan kişiler 3 bin 600 günü doldurduktan sonra emekli olabiliyor.
Emeklilik için bir diğer kritik sigorta tarihi ise 31 Aralık 2011 oluyor. Bu tarih ve öncesinde sigortalı olan kişilerin 15 yıllık sigorta süresi dahilinde emekli olabilmesi mümkün olabiliyor. Ancak bu kişiler de çeşitli koşullara göre 3 bin 600 günden emekli olabiliyor. Bu emeklilik türünde ise erkekler 55 yaşında ve kadınlar da 54 yaşında emekli olma hakkına sahip oluyorlar. Prim gününü tamamlayan ancak yaşı doldurmayan kişilerin ise yaş koşulunu da doldurduktan sonra emekli olabileceğini söyleyebiliriz. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortası başlayan kişilerin ise 3 bin 600 günden emeklilik için ek bir avantaja sahip olması mümkün değildir.


10 YIL ÇALIŞAN KİŞİLER EMEKLİ OLABİLECEK!

Günümüzde pek çok çalışan olabildiğince daha küçük yaşta emekli olabilmek için fırsat kolluyor. Ancak ekonomik koşullar ve yaş gereğince bu pek mümkün olamıyor. Fakat gelen son haber ile birlikte 10 yıl çalıştıktan sonra emeklilik gerçekleşebiliyor. Kısmi emeklilik olarak geçen bu emeklilik türünde ise çalışanların 3 bin 600 günü yanı 10 yılı prim ödeyerek tamamlamış olması gerekiyor. Daha sonrasında ise 15 yıllık sigortalı olmak da şartlar içerisinde yer aldığından sağlamak gerekiyor. Kısmi emeklilik için gereken şartları sağlayan kişilerin ise erkeklerde 55 ve kadınlarda da 50 yaşında emekli olması mümkün olabiliyor. Kısmi emekliliğe tabii olmak isteyen kişilerin bu koşulları sağlayıp sağlamadığını teyit etmek için ilgili kurum ve bakanlıklara başvurması gerekiyor. Böylelikle gereken sigortalılık süresi ve prim günleri öğrenilebiliyor.

DUL KADINLAR İÇİN EMEKLİLİK HAKKI DOĞUYOR!

Günümüzde pek çok kadın dul olarak yaşamını devam ettiriyor. Fakat bu dul kadınların belirli şartlar dahilinde emekli olması sağlanabiliyor. Bu emeklilik için de eşin ya da ebeveynlerinden birinin vefat etmiş olması gerekiyor. Bunun yanında herhangi bir işte çalışmamak ve sosyal güvencesi olmamak da şartlar arasında bulunuyor. Söylenen şartları karşılayan kadınların ise direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurması halinde maaşa bağlanması söz konusu olabiliyor. Ön koşul olarak sigortalı şekilde çalışılmadığı takdirde bu maaşlar uzun bir süre alınabiliyor. Tıpkı emeklilik gibi herhangi bir işte çalışılmadan sigortadan alınan maaşlarla birlikte sosyal yaşantıya devam edilebiliyor. Gereken koşulları ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve SGK kendi web sitelerinde detaylıca açıklıyor.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER