8 Temmuz 2019 Pazartesi Dolar Kuru – 1 Dolar Kaç TL Oldu?

8 Temmuz 2019 Pazartesi Dolar Kuru – 1 Dolar Kaç TL Oldu?

Dolar yeni haftada kaç TL olacak? 8 Temmuz 2019 Pazartesi günü Dolar kuru merak ediliyor. Vatandaşlar 1 Dolar Kaç TL oldu? sorusunun yanıtını araştırıyor. 8 Temmuz 2019 dolar kuru kaç tl? Dolar kurunda son durum ne? ABD ile yaşanan gelişmelerin ardından dolar düşmeye devam edecek mi?

G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın görüşmesinin ardından düşüşe geçen Dolar kuru, 7 Temmuz 2019 Pazar günü saat 01.20 itibariyle 5.6288 seviyesinden işlem görüyor. Vatandaşlar, 8 Temmuz 2019 dolar kurunu araştırmaya başladı. Dolar yeni haftaya nasıl başlayacak? 8 Temmuz 2019 Pazartesi dolar kuru ne olacak, Dolar düşecek mi yoksa artacak mı? Soruları soruluyor.

Rusya'dan alınan S-400'lerin ABD ile Türkiye arasında sorun yaratması ve CAATSA yaptırımlarının gündeme gelmesinin ardından fırlayan dolar kuru, G20 zirvesinde Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından 6 TL seviyelerinden, 5.60'ın altına gerilemeyi başardı. Dolar kurundaki bu düşüşün, yeni haftada da etkili olması ve 8 Temmuz 2019 Pazartesi itibariyle Dolarda aşağı yönlü hareketin devam etmesi bekleniyor.

8 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

8 Temmuz 2019 Pazartesi günü itibariyle Dolar yatay seyrini sürdürerek yeni haftaya başladı. 8 Temmuz 2019 Pazartesi Dolar kuru merak ediliyor. Bizler de hafta başlangıcında sizlerle 1 Dolar Kaç TL? oldu sorusunun yanıtını paylaşacağız.


DOLAR KURU DÜŞECEK Mİ ARTACAK MI?

S-400 hava savunma sistemlerinin üretiminin tamamlanıp Türkiye'ye sevkiyatının kısmî olarak başlamasıyla birlikte, ABD'den gelecek tepkinin dolar kuruna etkisi merak ediliyor. Dolar kurunda S-400 ayarı gelir mi? Sorusu soruluyor. İlk izlenimlere göre ABD Başkanı'nın S-400 sistemlerinin Rusya'dan alınması konusunda ılımlı bir tavrı söz konusu ancak ABD'de Kongre'nin yaptırım yasasını Başkan'dan ayrı şekilde yürürlüğe koyma ihtimali, Türkiye üzerindeki riskleri artırıyor.

Trump, G20 zirvesinde Erdoğan ile görüştükten sonra S-400'ler konusunda topu Obama yönetimine atmış ve Erdoğan'a "haksızlık" yapıldığını dile getirmişti. Bu açıklamaların devamı olarak ABD'den Türkiye'ye yönelik F-35 ambargosunun uygulanmayacağı izlenimi de verilmişti. Öyle ki Trump, açıklamasında "Parasını aldığımız bir şeyi teslim etmemek yanlış olur." ifadesini kullanmıştı.

Söz konusu gelişmeler ışığında Dolar kurundaki hareketliliğin ne yönde olacağını saptamak şuan için güç. Ancak kısa vadede doların aşağı yönlü hareketine devam edeceği ön görülüyor. Öyle ki Dolar kuru 5,50 seviyesinin de altını görerek uzun aylardan sonra büyük bir gerileme kaydedebilir. Ancak ileride S-400 teslimatı, Doğu Akdeniz ve Suriye'nin Kuzeyi meseleleri nedeniyle Dolar kurunda nasıl bir yön değişikliği olacağı, Türkiye üzerindeki risklerle ölçümlenecek.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR