5G Teknolojisi Nedir, Ne Zaman Hayata Geçecek ve Bizlere Neler Kazandıracak?

5G Teknolojisi Nedir, Ne Zaman Hayata Geçecek ve Bizlere Neler Kazandıracak?
YAYINLANMA TARİHİ: 23.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

5G teknolojisi nedir sorusunun ayrıntılı cevabını vereceğimiz bu makalede, aslında bu teknolojinin sadece internet hızını 100 kat arttırmakla sınırlı olmadığını, tıpta da kullanılarak, örneğin ABD’deki bir cerrahin

5G teknolojisi nedir sorusunun ayrıntılı cevabını vereceğimiz bu makalede, aslında bu teknolojinin sadece internet hızını 100 kat arttırmakla sınırlı olmadığını, tıpta da kullanılarak, örneğin ABD’deki bir cerrahin, 5G teknolojisi ile Rusya’daki bir hastayı online olarak robotlarla uzaktan ameliyat etmesinin de yolunu açabilecek kadar güçlü bir teknoloji olduğunu hatırlatmak istiyoruz. 5G teknolojisi ile 1 saniyede 1 GB kapasiteli bir filmi indirmek iyi hoş da bu teknolojinin amacı yalnızca bu değil.
 
Dünyayı değiştirecek teknolojiler

Teknoloji her gün gelişen ve önü artık kesilemeyen bir süreçtir ve bu süreç bizi son derece heyecanlandırıyor. Her alanda ortaya çıkan yenilikler yaşamımızı renklendirip kolaylaştırıyor da. 5G Teknolojisi ile hayatımız daha da kolaylaşacak. Yani bu 5.Nesil Mobil internet bağlantısı ile LAG olarak adlandırılan veri gecikme ve tepki süresi kısalıyor. Şu an 4G teknolojisini kullanıyoruz ve ulaşabildiğimiz maksimum internet hızı 10 mega bit ila 100 mega bit arasında dolanıyor. Bu da şu demek oluyor; 1 saniye başına tüm bağlantılar iyi ise 1.25 MegaByte veri indirebiliyoruz. Yani kilo bayt seviyelerini aşıp mega bayt seviyelerinde seyrediyoruz. Ama artık 1000 katı olan GigaBayt seviyelerine ihtiyacımız var. Şu anda biz 1 GB veriyi 15 dakika içinde indiriyoruz. Ama gelin bir de 5G teknolojisine bakalım.
 
5G ne kadar hızlı olacak?
 
Mevcut hızın 10 ila 100 katı kadar internet hızımız olacak. Bu da 1 GibaBit ile 100 GibaBit arasında bir hız demektir. 8-9 saniye içinde 1 GB dosyayı indirme lüksümüz olacak. Şu anda 5G testlerinde, saniyede 200 MegaBit veri iniyor. Bu hız ortalama 320 Mega Bit hıza çıkacak.
 
Film Severler 5G ile Yaşadı!
Artık 2160P videoları takılmadan izleme şansı doğuyor. Veri iletiminde sorun oluşturan ve özellikle multi player oyunlarda yaşanan donma kasma problemleri eğer internet kaynaklı ise tarihe karışacak. Gecikme tepki süresi mili saniyelere indirgenecek. Mevcut internet hızımızda mobil bağlantı gecikme oranı 200 mili saniye civarında. Ancak mühendisler bu süreyi 1 mili saniyeye indirecekler. Bu da 200 kat hızlı işlem demek oluyor. Pekiyi bu elektronik haberleşmedeki tepki gecikmesinin kısaltılması güvenlik sorunlarına yol açacak mı? Hayır! Hiçbir sorun olmadan ve bu uzun gecikmeden yararlanan hackerler avuçlarını yalamak zorunda kalacaklar. Bunun diğer artılarına da bakalım; mesela otonom araçların uzaktan kontrolü artık çok kolay ve güvenli olacak. Sürücüsüz araçlar da yine çok güvenilir şekilde yol alacaklar. İnsan hatasından kaynaklanan trafik kazaları 5G teknolojisi ile sıfıra inebilir. 
 
5G Sağlık Alanında Büyük Yararlar Sağlayacak


Uzaktan cerrahi operasyonları yapacak deneyimli doktorlar bir ülkeden işe başlayıp başka bir ülkede ameliyat yapabilecek. Hem de her şeyi anında görerek müdahalede bulanacağı için, hat kesilmediği sürece ameliyatlar çok başarılı geçebilecek. Giyilebilir teknolojilerin 5G ile düeti, bizleri inanılmaz boyutlara taşıyacak. VR teknolojisi ile arttırılmış sanal gerçeklik, şu andaki teknolojinin 100 katı kadar daha gerçekçi ve daha hızlı ve tabi daha heyecanlı olacak.
 
5G teknolojisi Eğitimi de Kaliteli Hale Getirecek

Derslerin anlatılırken, 5 duyuya aynı anda hitap etmesi, sanal gerçeklik konforu ile 3 boyutlu görsel araçlarla anlatımı eğitimin kalitesini, anlatılan derslerin akılda kalabilirlik oranını yükseltecek. Elektronik haberleşmede çığır açılması, IOT adı verilen nesnelerin kendi aralarında haberleşmesini de etkileyecek. Marketlerle iletişime geçen buzdolapları yaygınlaşacak. Araçlarla akıllı evlerin haberleşme kalitesi artacak. Kalite artınca yeni teknolojiler de geliştirilerek daha sıkı ilişkiler kurulabilecek. Mesela aracınız eve yaklaştığında size haber vermeden akıllı evinize bağlanıp1 geliyoruz klima ve ışıklandırma sistemlerini aç, fırını aç, çamaşır makinesini aç gibi basit komutlar verebilir.
 
5G Teknolojisinin Zararları Var mı?

Bu konu üzerinde pek de durulmuyor. Anlata anlata 5G teknolojisinin nimetlerini bitiremedik ama mevcut baz istasyonlarının kurulumu değişecek, onların yerleri şimdikine göre daha sıklaşacak. Onlardan yayılan elektromanyetik radyasyon konusu, üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER