57 Türk Vatandaşı Karantinaya Alındı. Bağdat İstanbul Uçağı Acil Ankara'ya İndirildi.

57 Türk Vatandaşı Karantinaya Alındı. Bağdat İstanbul Uçağı Acil Ankara'ya İndirildi.
YAYIN TARİHİ: 14.03.2020 11:49:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Bağdat İstanbul uçağı Irak'ın başkenti Bağdat'tan havalandı. Hedefi İstanbul'du ancak acil olarak rotasını değiştirdi ve Ankara'ya iniş yaptı. 57 Türk vatandaşı uzun süre uçakta bekletildi. Hatta Türk vatandaşları arasında ülkeye alınmayacakları yönünde büyük korku yaşandı...

Irak'ın başkenti Bağdat'tan havalanan ve içerisinde ağırlıklı olarak Türk işçilerin yer aldığı Bağdat İstanbul uçağının İstanbul'a inmesine izin verilmedi. Uçak'ın rotası zorunlu olarak değiştirildi ve Ankara Esenboğa havalimanına iniş yaptı. Burada önce belirsiz bir bekleyiş başladı. Bu bekleyiş sırasında Türk işçilerden bazılarının ülkeye alınmayacakları yönündeki korku ve endişelerini sosyal medyadan paylaşmaları dikkat çekti.

Olay dün akşam saatlerinde gerçekleşti. İstanbul Bağdat arasında uçuş yapan uçak zorunlu olarak 20:30'da Ankara Esenboğa havalimanına iniş yaptı. Burada uçak içerisinde yapılan araştırmada uçakta ağırlıklı olarak Türk inşaat işçilerinin olduğu kaydedildi. 

İstanbul Bağdat uçağı 20:30'da Ankara'ya iniş yaptıktan sonra önce Türk işçilerin inmesine izin verilmedi. Burada uzun bekleyiş başladı. Polis ekipleri, sağlık ekipleri çeşitli bir takım görüşme halindeyken uçak içerisinde bekleyen Türk işçiler arasında tekrar Irak'a gönderilme korkusu yaşandı.

Aslında bu konu o kadar tehlikeli ve küresel bir konu ki Türkiye bu konuda dünyanın en iyilerinden birisi konumunda. Dolayısıyla acil kararlar yerine biraz beyin fırtınası ve akılla kararlar yürütülüyor. Dolayısıyla hemen apar topar Türk işçileri uçaktan indirmek tabii ki doğru değildi. Belki de bunların hiçbirisi hasta değil ancak yurt dışından geldikleri için havalimanında bir takım önlemler alınması gerekiyordu. Bu sebeple az da olsa beklediler. Aslında çok da az demeyelim çünkü saat 20:30'da uçak indi. Ve işçilerin hastanelere, karantinaya sevkleri saat 01:00'ı buldu. 


57 Türk işçi şuan güvende ve Ankara'da daha önce Çin'den ve İran'dan gelen yolcularında bulunduğu Zekai Tahir Burak hastanesinde karantinada. Burada rutin olarak 14 gün gözlem altında kalacaklar ve bundan sonra da taburcu edilip ailelerine kavuşacak. 

Aslında bu olayla biraz da şunu söyleyebiliriz. Kesinlike söylenti, sosyal medya ve toplumu karıştıran mesajlara kulak asmayın. Türkiye öyle bir ülke ki hiçbir vatandaşını yarı yolda bırakmayacak kadar büyük bir ülke. Bir ülkenin aslında görevi vatandaşlarını korumaktır. Türkiye aldığı tüm bu önlemlerle aslında Türk vatandaşını koruyor. Bu sebeple alınan sıkı önlemler, yasaklar, talimatlar kimseyi rahatsız etmesin. Hep birlikte bu kurallara uymaya ve bu kuralları yerine getirmeye önem gösterelim.

Korona virüsü çıktığından beri Türkiye, Avrupa'nın tüm düşmanlığına rağmen tüm sağlık örgütleri tarafından örnek gösteriliyor. Türk doktorlar, Türk sağlık yetkilileri sürekli Avrupa'dan arayıp akıl ve fikir alınıyor. Türkiye bu zorlu savaşı başarıyla geçiyor. 

Dünya korona virüsü haritasına göre şuan dünyanın en güvenli ülkelerinden birisinde yaşıyoruz. Sağlık bakanlığı başta olmak üzere alınan önlemler ve uygulamalar ile adeta dünyaya ders veren Türkiye gücünü ve büyüklüğü bu konuda da belli etmeye devam ediyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR