5.000 TL Maddi Yardım Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın! Bu Şartı Tamamlayan Herkes Alıyor!

5.000 TL Maddi Yardım Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın! Bu Şartı Tamamlayan Herkes Alıyor!

Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan fakirlik maaşı başvuruları için gerekli şartlar nelerdir? Kimler fakirlik maaşına başvuru yapabilir? Fakirlik maaşına başvuru yapacak olan vatandaşlarımız hangi koşulları sağlaması gerekecek? İşte detaylar...

Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan fakirlik maaşı başvuruları için gerekli şartlar nelerdir? Kimler fakirlik maaşına başvuru yapabilir? Fakirlik maaşına başvuru yapacak olan vatandaşlarımız hangi koşulları sağlaması gerekecek? Vatandaşlarımız fakirlik maaşı alabilecek mi? Fakirlik maaşı aylık geliri kaç TL olan vatandaşlar için verilecektir? Vatandaşlarımız fakirlik maaşı almak için hangi kurum ya da kuruluşlara başvuru yapabilecekler?

Vatandaşlarımızın fakirlik maaşı alması için hangi belgelere sahip olmaları gerekiyor? Vatandaşlarımız için fakirlik maaşının son başvuru tarihi ne zaman? Fakirlik maaşını alacak olana vatandaşlarımıza devlet tarafından ne kadar ödeme yapılacak gibi sorular vatandaşlarımız tarafından oldukça merak edilmektedir. Vatandaşlarımız için merak edilen soruları haberimize cevapladık.

Vatandaşlarımız ekonomik anlamda oldukça sıkıntıya girmiştir. Korona virüs her kesimden vatandaşımızı olumsuz yönde etkilerken korona virüsten en çok etkilenen kesim de maddi durumu kötü olan vatandaşlarımız olmuştur. Diğer vatandaşlarımız bir şekilde bu etkilerle mücadele etmeye çalışırken maddi anlamda daha kötü olan vatandaşlarımız geçimlerini sağlamak için devletten gelebilecek olan yardımları bekliyor.

Vatandaşlarımızın her daim yanında olan sosyal devlet anlayışına sahip olan devletimiz ise her zaman her koşulda vatandaşımıza destek olmaya çalışıyor. Vatandaşımıza sağlanan desteklerden bir tanesi de fakirlik maaşıdır. Vatandaşlarımız bu yardımı almak için araştırmalarına devam ederken merak eden vatandaşlarımız için detaylara haber kaynağımızda yer verdik.

KİMLER FAKİRLİK MAAŞI ALABİLİR?
  • En az yüzde 40 engellik durumu
  • 18 yaşını doldurmadan anne ve babasını kaybetmiş olması ve kişiye bakacak herhangi bir aile üyesinin bulunmaması
  • 65 yaş sınırını geçmesine rağmen emekli olamayanlar
  • Bu şartlardan en az birine sahip olan vatandaşların gelirinin yoksulluk sınırının altında olması şartı da aranır.
FAKİRLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPABİLİRİM?

Muhtaç aylığı talebinde bulunan kişiler başvuru formunu doldurup imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirten sağlık kurulu raporunu ekleyip, ikamet ettiği ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne şahsen veya posta yoluyla göndererek başvuru yapabilirler. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak için vatandaşların e-devlet kapısı üzerinden başvurularını tamamlaması gerekir. E-devlet üzerinden pek çok işlem yapılabildiği gibi fakirlik maaşı için de buradan kolayca başvuru yapılabilir.
 
FAKİRLİK MAAŞINI ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR!


Vatandaşlarımızın fakirlik maaşı alabilmesi için gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Vatandaşlarımız tarafından bazı şartlar sağlandığı zaman ömür boyu bu aylığa bağlanacaktır. Devlet tarafından yapılan bu yardım almaya hak kazanan vatandaşlarımız için geri ödemesiz olarak ödenmektedir. Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile yüzde 40 ve üzeri engelli olan muhtaçlara aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanır. 
  • Sosyal güvencesi olmaması,
  • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
  • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
  • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olup da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını geçmemesi
 MAAŞ İÇİN GEREKLİ OLAN BELGELER NELERDİR?

Fakirlik maaşı başvurusu yapacak kişinin başvurusu sırasında yanında bulunması gereken evraklar engelli veya yetim olduğunu kanıtlamaya yöneliktir.

- Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden alınan muhtaç aylığı engelli formu veya muhtaç aylığı yetim formu

- C. kimlik kartı

- Eğer başvuruda bulunacak kişinin engellilik durumu var ise başvuru formuna, özür durumunu belirleyen ve belgeleyen sağlık kurumundan alınmış kurum raporu

- Kişinin muhtaçlık durumunun kontrollerinin sağlanması adına şahsi rıza beyanı ve aydınlatma beyan formu  

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR