3600 gün prim ile anında emekli olabilirsiniz! İşte erken emekli olabilmenin yolu

3600 gün prim ile anında emekli olabilirsiniz! İşte erken emekli olabilmenin yolu
YAYINLANMA TARİHİ: 22.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Emeklilik konusunda vatandaşlarımızın ciddi problemleri var, özellikle artık belirli bir yaşa gelmiş insanların hala belirli emeklilik şartlarını taşıyamaması üzerine emekli olamayışı şartları zorluyor.

Emeklilik konusunda vatandaşlarımızın ciddi problemleri var, özellikle artık belirli bir yaşa gelmiş insanların hala belirli emeklilik şartlarını taşıyamaması üzerine emekli olamayışı şartları zorluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından erken emekli olabilmek için verilen şartlar her ne kadar yerinde gibi görünüyor olsa da 65 yaş sistemi içerisinde bakıldığı zaman iyi görünüyor. Normal şartlarda bugün erken emeklilik dediğimiz sistem normal emeklilik sistemimiz olmalıydı. Ancak günümüzde böyle bir imkâna sahip değiliz. Erken emekli olma şartları nelerdir? Engelli vatandaşlarımız için erken emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Emeklilik için gerekli evraklar nelerdir?

Kişilerin erken emekli olabilmeleri için mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartların karşılanması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik sistemimiz içerisinde geliştirilen en özel şart ise emekli olacak kişinin mutlaka ama mutlaka 1999 yılından önce sigorta girişinin olmasıdır. Aynı zamanda erken emekli olabilmek isteyen vatandaşlarımızın prim gün sayısı da oldukça değerlidir. Ancak engelli vatandaşlarımız için durum bir değildir, onlar için ayrıca şart koyulmuştur. Örneğin, 1991 yılı içerisinde işe başlayan tüm engelli vatandaşlarımız 3600 prim gününe sahip olmaları halinde erken emekli olabilmekteler. Erken emeklilik için müracaat edecek olan vatandaşlarımızın mutlaka önceden 3600 prim gününü doldurduğundan emin olması gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımızın erken emeklilik için başvuracakları yer ise Sosyal Güvenlik Kurumu il veya İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. İşçi, memur ve kendi hesabına çalışan tüm vatandaşlar için emeklilik hakkına sahip olabilmeleri için 3 şartı yerine getirmeleri gerekiyor. Bunlardan ilki sigortalılık süresinin tamamlanmasıdır.

2008 YILI SONRASINDA ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN ENGELLİLER

2008 yılından sonra çalışmaya başlayan engelli vatandaşlarımızın erken emeklilik alabilmesi için mutlaka 4100 prim gününü doldurması gerekmektedir. 2008 sonrası çalışmaya başlayan engellilerin emeklilik koşulları, şu şekilde sıralanır:
  • 2008 ila 2009 senesi arası çalışmaya başlayanlar, 4200 günlük pirim ödemesini tamamladıklarında, erken emekli olurlar.
  • 2009 ila 2010 senesi arasında çalışmaya başlayanlar, 4300 günlük pirim ödemesini tamamladıklarında, erken emekli olurlar.
  • 2011 ila 2012 yılları arasında çalışmaya başlayanlar, 4500 günlük prim ödemesi tamamlandığında, erken emekli olurlar.
  • 2013 sonrası işe başlayanlar, 4680 günlük prim ödemesi tamamlandığında, erken emekli olurlar.

Bu tarihler üzerinden belirlenen engelliler için erken emeklilik primlerinin ödenmesi halinde, erken emeklilik için SGK Kurumuna başvuru yapılır. Başvurusu onaylanan engelliler, erken emeklilik olanağından yararlanır. Erken emeklilik başvurusu için gerekli evrakları ve başvuru yolu hakkında bilgileri, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

ENGELLİLER İÇİN ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


Yukarıda bahsettiğimiz gibi belirlenmiş olan prim gün sayısını tamamlayan tüm engelli vatandaşlarımızın erken emeklilik için yol açılmıştır. Engelli vatandaşlar emekli sandığı veya 4A sigorta çeşidine dâhil olmalıdır. Bu şatları sağlayanlar, erken emeklilik için başvuru yapabilirler.

2008 YILI ÖNCESİ ÇALIŞMAYA BAŞLAYAN ENGELLİLER

2008 yılından daha önce bir tarihte çalışmaya başlamış olan engelli vatandaşlarımız mutlak suretle 3600 prim gününü doldurmuş olması gerekiyor. 1991 yılı içerisinde işe başlayan engelli vatandaşlar, 3600 günlük prim ödemesini tamamladıklarında erken emekli olurlar. 1992 ila 1994 yılları arasında çalışmaya başlayan engelli vatandaşlar, 3760 günlük prim ödemesini tamamladıklarında erken emekli olurlar.1997 ila 2000 yılları arasında çalışmaya başlayanlar, 4080 günlük pirim ödemesini tamamladıklarında, erken emekli olurlar.2003 ve 2008 yılları arası çalışmaya başlayan engelliler, 4400 günlük prim ödemesine sahiplerse, erken emekli olurlar.

ENGELLİ EMEKLİLİĞİ İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

Engelli vatandaşlarımız erken emekli olabilmek için öncelikle SGK il veya İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir. İlgili birime müracaat edildiği zaman tüm gerekli evrak ve bilgi alışverişi sağlanabilecektir.
 

DİĞER



DİKKAT ÇEKEN HABERLER