32 Günlük Vadeli Hesabı Olanlar Dikkat! O Hesaplara El Koyuldu!

32 Günlük Vadeli Hesabı Olanlar Dikkat! O Hesaplara El Koyuldu!

32 günlük vadeli faizi ile herkes ilgileniyor. Özellikle 10 bin, 100 bin, 500 bin TL gibi rakamların 32 günlük vadeli faizine bırakıldığı ve kişilerin bu alanlardan gelir elde ettiği biliniyor.

32 günlük vadeli faizi ile herkes ilgileniyor. Özellikle 10 bin, 100 bin, 500 bin TL gibi rakamların 32 günlük vadeli faizine bırakıldığı ve kişilerin bu alanlardan gelir elde ettiği biliniyor. Ancak bazı bankalar ve çeşitli kamu bankalarından insanları kandırmaya yönelik hamlelerin geldiği belirtiliyor. Henüz bir iddia olsa da insanlarımızın 32 günlük ile 365 günlük vadeli faiz oranlarında kandırıldığı apaçık bir şekilde açıklanıyor. Büyük bankaların yerine küçük bankaları kullanan vadeli tüketicilerinin daha fazla kazandığı ve büyük bankalar ile ilgilenen kişilerin daha az kazandığı apaçık bir şekilde görülebiliyor. Vatandaşlarımızın büyük oranda kandırıldığı ve insanların gözlerinin içine baka baka aldatıldıkları ismi açıklanmak istemeyen kişiler tarafından kanıtlanmıştır. Özellikle bazı özel ve kamu bankalarının (Büyük olanlar) insanlarımızı kandırmak sureti ile 32 günlük vade faizinde büyük kesintiler yaptıkları gözlemlenmiştir. İlgili kişilerin savcılık ve yüksek tüketici mahkemesine yapılan başvurular neticesinde delillerin gizli kalması gerekçesi ile burada herhangi bir şekilde kanıt sunamıyoruz. Ancak açıklanan verilere göre 32 günlük ile 365 günlük vadeli faizi içerisinde alacağınız miktarın en az yüzde 30’u kadarının daha bankaya kesinti olarak alındığı biliniyor. İşte tüm detaylar…

İnsanlar ellerindeki nakit parayı bankaya götürüyor, hem daha güvenli hem faiz kazanmak amacı ile insanlar paralarını büyük bankalara koyuyor. Bankalar ise 32 günlük faiz oranlarını açıkladıkları şekilde vereceklerini belirtiyorlar. Örneğin en büyük kamu bankasından herhangi birinin 32 günlük vadeli faiz miktarının yüzde 9 olduğunu düşünelim. Ancak yüzde 9’da toplam kazanacağınız miktarın ise sadece 100 TL olduğunu düşünelim. Bu bankanın size 100 TL ödeme yapması gerekiyor. Ancak bu bankalar size 100 TL yerine en az 70 TL ödeme yapıyor. Bunun anlamı ise kazanılan miktarın yüzde 30’luk bir kısmının banka tarafından el konulduğu ve devlete vergi ödemesi adı altında banka kasasına aktarıldığı belirtiliyor. Bu ve benzeri işlemleri yapan bankaların isimleri tek tek verilmedi ancak hangi bankaların olduğuna dair haber merkezimizin bazı tahminleri var.

HANGİ BANKALAR PARAMIZA EL KOYUYOR?


Yukarıda bahsettiğimiz gibi olay savcılıkta ve yüksek tüketici mahkemesinde olduğu için hangi bankaların paralarımıza el koyduğu bilinmiyor. Bilinen tek olay ise böyle bir vakanın en az 30,000 kişi tarafından yaşandığıdır. Yani ülkemizde en az 3000 kişinin parasına el koyan bankaların başının ciddi anlamda belada olduğu biliniyor. Yüksek tüketici mahkemesi yaklaşık 10 yıl önce benzer bir vakaya karşı 30 milyon TL para cezası uygulamıştı. Bunun tekrarlanması ya da daha yüksek bir meblağın ceza olarak uygulanması demek küçük bankaların batması anlamına geliyor. O nedenle küçük bankaların böyle bir olayın içinde olma şansları yok ancak büyük bankaların bu gibi durumlardan istifade etmesi olası gözüyle bakılıyor.

SON DURUM NEDİR?

Son zamanlarda teşkilatlar içerisinde yüksek miktarda el koyma bedellerinin olduğu konuşuluyor. Yani herhangi bir bankanın gün içerisinde 2 milyon TL’ye kadar gelir elde ettiği biliniyor. Bu da sadece onlarca ya da yüzlerce kişiden elde edilebilecek bir gelir olduğu anlamına geliyor. 30 bin kişinin paralarına el konulduğu düşünüldüğünde ortada ciddi anlamda büyük dolandırıcılık olduğu görülebiliyor.
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER