31 Aralıkta Sona Eriyor! O Ücretler Silinmeden Kullanın! Mağdur Olmayın!

31 Aralıkta Sona Eriyor! O Ücretler Silinmeden Kullanın! Mağdur Olmayın!

"Tüketiciler salgın döneminde puan kullanacağım diye telaş yapıp, kalabalığa girmekten kaçınmalı. Market ve mağazalarda para puanlar için yoğun olmayan gün ve saatler tercih edilmeli"

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısını ilgilendiren açıklama yapıldı. Vatandaşa uyarılar gelmeye devam ediyor. Tüketici dernekleri tarafından kredi kartı kullananların kartlarında biriken para puanların 2020 sonu 31 Aralık tarihinde bu puanların hesaplarınızdan silineceği açıklandı. Ozamana kadar kullanılması gerektiği mağduriyet yaşanmaması adına uyarılar yapılmaya devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak bir çok açıklama gelmeye devam ederken, bir açıklamada, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından geldi ve konu ile ilgili olarak; "Tüketiciler salgın döneminde puan kullanacağım diye telaş yapıp, kalabalığa girmekten kaçınmalı. Market ve mağazalarda para puanlar için yoğun olmayan gün ve saatler tercih edilmeli" açıklamalarında bulundu.

31 ARALIK 2020 SON GÜN!

Şirketler tarafından müşterilerine sunulan sadakat kartları içinde, kartlarda bulunan puanların bir kısmı 31 Aralıkta sona ereceği açıklaması yapıldı. Bununla beraber Uçuş millerinde ise bu yıl hayatımıza giren yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını sebebiyle çok kez seyahat yasakları olduğu gerekçesiyle hava yolları şirketleri mil geçerlilik tarihlerini uzatma kararı aldı. Bu kapsam doğrultusunda tüketici vatandaşın hesaplarına gelen bilgilendirmeleri mesajlarını kontrol etmesi gerekmektedir.

Yapılan duyuruya göre Giyim, market, havayolu, akaryakıt gibi birçok firma müşterilerine para puan kazandırmaktadır. Bu ürünleri kullanarak müşterilerin kazandığı para puanların bir kısmı bu yıl sonunda sıfırlanacağı ve bir kısmı da geçerliliğini yitireceği açıklaması yapıldı.

İKİ AY ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLMELİ!

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Koçal tarafından yapılan açıkalmaya göre, tüketici kişilerin şirketlerin ve bankaların vermiş oldukları kartlarda biriken para puanların, uçuş millerinin kullanım sürelerine kontrol etmesi gerektiği açıklamasında bulundu.

TÜDEF Genel Başkanı Koçal, "Şirketler ve bankalar kartlarda biriken puan ve millerin kullanım süresi varsa eğer bu süre bitmeden kullanılabilecek miktar ve yerler ile ilgili müşterilerini kalıcı veri ortamında iki ay önceden bilgilendirmeli. Böylece tüketiciler para puanlarını zamana yayarak ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilir" açıklamalarında bulundu.


"Bankalar ve şirketlerin verdiği kartlardaki puanların tüketicinin kazanmış hakkıdır. Süreyle sınırlandırılmamalı" ifadelerini kullanan Koçal, tüketicinin istediği zaman ve ihtiyaç duyduğu zamanlarda kullanabilme imkânı olması gerektiği açıklamasını yaptı.

"KAZANILMIŞ HAKLARI KULLANMALARI GEREKİR"

TÜDEF Genel Başkanı Koçal açıklamalarına şu şekilde devam etti; "Bu uygulamalarda çoğu zaman tüketici mağdur oluyor. Bu nedenle konuyla ilgili yasal bir düzenleme yapılarak, tüketici korunmalı. Tüketiciler mağdur olmamaları için kazanılmış haklarını kullanmaları gerekir, onun için ellerinde bulunan kartlarda biriken puanları kontrol ederek, bir sonraki yıla devir olup olmadığını öğrenerek hareket etmeliler." ifadelerini kullandı.

HAVA YOLLARI SON GÜN 30 HAZİRAN 2020

Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgın nedeniyle bir süre seyahat kısıtlaması getirildiği hatırlatması yapıldı. Bu kapsam doğrultusunda Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları 31 Aralık 2020 tarihinde geçerliliğini yitirecek olan puanların son kullanma tarihini 30 Haziran 2021’e ertelendiği açıklaması yapıldı.

HER BANKANIN TARİH SINIRI DEĞİŞİK!

Tüketicilerin kullanımlarına göre banka ve kredi kartlarında bankaya göre farklı puanlar birikiyor. Bu konuda bu puanların kullanımlarına göre her bankanın puanların kullanılması gereken tarihler konusunda değişik tarihler verilmektedir. Tüketicilerin bağlı oldukları bankaların mobil uygulamaları ya da çağrı merkezlerinden puanlarının son kullanma tarihleriyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız kartın ekstrelerinde de bu bilgiler yer almaktadır.

PARA PUANLAR İÇİN YOĞUN OLMAYAN GÜN VE SAATLER SEÇİLMELİ!

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu
 konu hakkında tüketicilere uyarılarda bulunurken yılın son gününü beklemeden ihtiyaçları kapsamında puanları kullanabilecekleri açıklamasında bulundu. Tarih nedeniyle yaşanacak yoğunluk saatine dikkat edilmesi gerektiğini vurgusunda bulunan Ağaoğlu, "Tüketiciler salgın döneminde puan kullanacağım diye telaş yapıp, kalabalığa girmekten kaçınmalı. Market ve mağazalarda para puanlar için yoğun olmayan gün ve saatler tercih edilmeli" açıklamalarında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR