31 Aralık'ta Silinecek Olan Para Puanlar Hakkında Yeni Karar! Kart Kullanan Herkesi İlgilendiriyor!

31 Aralık'ta Silinecek Olan Para Puanlar Hakkında Yeni Karar! Kart Kullanan Herkesi İlgilendiriyor!

31 Aralıkta para puanlar silinecek mi? Hangi bankalar puanları silecek? 2021'e devredecek mi? Vakıfbank, Ziraat, Halkbank, TEB, İNG...

Miltonlarca kredi kartı kullanan vatandaşı ilgilendiren haber günler önce duyuruldu. Bununla beraber vatandaş yıl sonu gelmeden kartlarında biriken para puanları harcama yoluna gitti. Puanların silineceğini duyan vatandaş araştırmalara başladı ve yeni yıla devrolup olmayacağını araştırmaya başladı. Bankacılık sektörü tarafından vatandaşı uyaran açıklamalar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. 

Yıl sonu yaklaşırken milyonlarca kart kullanıcısının banka ve kredi kartlarında biriken para puanların 2021 yılına devredecek mi sorusu merakla araştırılıyor ve cevap arıyor. Bu konuda bankacılık sektöründen uyarılar gelmeye devam ediyor. Korona virüs salgın süreci ile beraber kredi kartı ve banka kartı kullanımları arttı. Böylelikle kartlarda biriken para oranlarıda katlandı. 

2021 YILINA DEVREDİLECEK Mİ?

Merakla beklenen para puanlarla ilgili yapılan açıklamaya göre, bankalar yıl boyunca biriken puanları yeni yıla 2021 yılına devredeceği belirtildi. Bu uygulama için, kamu ve özel banka ayrımı yapılmadan devretme işlemleri gerçekleşecek. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Ağaoğlu söz konusu olan bu konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuştur.

Biriken puanların devrinin güzel bir haber olduğu görüşünü ifade eden Ağaoğlu, "Böyle olması gerekiyordu. Bankalarda biriken puanları sene sonu iptal ediyorlardı, tüketiciye de yansımıyordu" açıklamalarında bulundu.

"TÜKETİCİNİN ELDE ETTİĞİ PUANLAR KAZANMIŞ HAKLARIDIR!"

Bankalar tarafından uyarılar gelmeye devam ediyor. Bu durumun sınırlı tarihli puanların kampanya bitmeden kullanılması konusunda uyarılar gelmeye devam ediyor. Ayrıca puanlar sadece kredi kartlarında birikmemektedir. Puanlar yine farklı alışverişlerde akaryakıt istasyonları ve bazı markaların da kartlarından puan kazanabilme imkanı da sunuluyor.

Ağaoğlu, açıklamalarına devam ederken insanların yıl içerisinde bonusları harcamanın aklına gelmediği vurgusunu yaparak, "Tüketicinin elde ettiği puanlar onların kazanmış olduğu haklarıdır. 'İki ay sonra sileceğim, yıl sonunda sileceğim' gibi mesajlar geliyor ama bunları hukuki bir dayanağı yok" ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili olarak uzmanlar tüketicilerin silinen puanlara itiraz edebileceğini belirtmektedirler. Ayrıca kazanılan bu hak olan puanlar geri verilmezse eğer Tüketici Hakem Heyeti'ne de başvuru yapılabilecektir.


BANKALARDAN BİRİKEN PUANLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR!

Vakıfbank


Vakıfbank tarafından yapılan açıklamaya göre; Müşterilerimizin bankamızdan kazanmış olduğu para puan hakları sonsuza dek geçerlidir. Puan veya kazanılmış hiç bir hakkı silmiyoruz. Her yıl biriken puanlar sonraki yıla devreder." açıklaması yapılmıştır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası tarafından biriken para puanlarla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, "Müşterilerimizin yaptığı harcamalar nedeniyle kazandığı bankart liralar yıl sonunda silinmiyor. Yeni yıla devredilen para puanlar istenildiği zaman kullanılabilir" ifadeleri kullanıldı.

Halkbankası

Halkbankası tarafından da konu ile ilgili olarak açıklama yapılmıştır; "Kazanılan para puanları silmiyor veya geri almıyoruz. Birikimler yeni yıla devrediliyor ve salgın sebebiyle de biriktirilen paraf paralar e-ticaret harcamalarında kullanılabilir" açıklaması yapılmıştır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Türkiye Ekonomi Bankası, tarafından da sözü edilen konu ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre; "TEB kartlarında yıl boyunca biriken puanların sonraki yılda kullanmaları için devrediliyor. Kampanya dahilinde kazanılan hakların ne zaman bittiğini ise müşterilere bildiriyoruz." açıklaması yapıldı.

İNG Bank

Banka tarafından yapılan açıklama da şu şekildedir; "Biriken puanlar yeni yıla devrediyor. Kampanya dahlinde ise puanların silinmediğini söyledi. Biriken puanların kampanya tarihlerinde sınırlı ise bunu müşterilerimize bildiriyoruz."DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR