26 Ağustos Gecesi Dolar 6.38'i Gördü! Dolar'dan Saniyeler içinde kim Ne Kadar Kazandı?

26 Ağustos Gecesi Dolar 6.38'i Gördü! Dolar'dan Saniyeler içinde kim Ne Kadar Kazandı?
YAYINLANMA TARİHİ: 08.03.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

25-26 Ağustos gecesi, Dolar kuru bir anda 6.38 seviyesine kadar yükseldi! Spekülatif olarak 6.38 seviyelerini gören Dolar Kuru, saniyeler içinde tekrar 5.70 seviyelerine düştü. Peki 6.38 kuru üzerinden kimler Dolar aldı? Dolar neden 6.38'e fırladı?

Dolar kuru, 26 Ağustos 2019 Pazartesi gecenin erken saatlerinde, Asya piyasalarındaki flaş spekülatif satışlarla birlikte 6.38 seviyesini gördü! Pazartesi gece saatlerinde, Dolar kuru, Türk Lirası karşısında yüzde 15'lere kadar değer kazandı ve bir anda 6.38 TL seviyesine ulaştı! 1 Dolar 6.38 TL'yi gördü ancak bu spekülatif artış fazla uzun sürmedi!

Dolar kuru, gece saatlerinde, 5.70-5.75 seviyelerinden 6.38'e kadar fırladı! Gece saatlerinde, Asya piyasalarındaki sert "TL Satış" hareketlerinin ardından Dolar kuru 6.38'e kadar yükseldi! Ama anlık olarak, saniyelik şekilde gerçekleşen bu şok artış, sabah saatlerine doğru normale döndü! Dolar kuru, Türkiye saatiyle sabah 6'ya doğru 5.80 seviyelerine geriledi. 

DOLAR 6.38'E NEDEN YÜKSELDİ? KİMLER 6.38'DEN DOLAR ALDI?

Dolar Kuru, Asya piyasalarındaki olağan dışı satışların da etkisiyle 6.38'e yükseldi. TL, satış şokuyla Dolar karşısında %15'e yakın değer kaybetti ancak an itibariyle toparlanma başladı. Dolar kuru 26 Ağustos Pazartesi saat 13.42 itibariyle 5.8224 TL seviyesinde. 


Dolar kurunun 6.38 seviyesine geçmesiyle birlikte, Türkiye'de hiçbir yatırımcı gece yarısı, piyasalar ve bankalar mesai saati içerisinde olmadığı için Dolar/TL işlemi yapamadı. 6.38 kurundan Dolar alış verişi bankalarca, uluslararası piyasalarda yapıldı mı? Henüz bilinmiyor.

TRUMP ASYA'YI KORKUTTU! ASYA DOLAR'A HÜCUM ETTİ

Dolar kurunun gece Asya piyasalarındaki işlemlerle birlikte 6.38 seviyesini görmesini yorumlayan Ekonomi Uzmanları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'e yeni ek vergiler getireceğini açıklaması ve Çin'le ticaret savaşında yeni gelişmeler yaşanacağını aktarmasının Asyalı yatırımcının yönünü Dolar'a çevirmesine neden olduğunu, bu nedenle de sert TL Satış işlemlerinin gerçekleştiğine dikkat çekti.

ABD'Lİ ŞİRKETLER ÇİN'DEN ÇIKACAK MI?

ABD Başkanı Donald Trump, Çin'de üretim yapan ABD'li şirketleri "eve" çağırıyor. Trump, Çin'in her yıl ABD üzerinden milyarlarca dolar kazandığını belirterek, ABD menşeili büyük firmaların, üretim üslerini ABD'ye taşımasını istiyor. Apple başta olmak üzere birçok ABD'li dev, üretim üssü olarak iş gücünün ucuz olduğu Çin'i tercih etmekte. Bakalım ilerleyen dönemde Trump, taleplerinin yerine getirilmesini sağlayabilecek mi?

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER