25 Yıl Evli Kalanlar İçin Artık Yaş Şartı Aranmayacak! İşte Tüm Detaylar…

25 Yıl Evli Kalanlar İçin Artık Yaş Şartı Aranmayacak! İşte Tüm Detaylar…

Ev hanımları geçmiş dönemde emekli olamıyordu, emekli olabilmek için ekstra çaba sarf etmeleri, SSK, Bağ-Kur kayıtlarının olması ve primlerini yatırmış olması gerekiyordu.

Ev hanımları ile alakalı düzenli olarak haberler paylaşılıyor ancak net olarak rakam verilemiyor. Çünkü Meclis’in bu konu ile alakalı net bir çözümü bu zamana kadar olmamıştı. Normal şartlarda ev hanımları ile alakalı düzenlemeler yapılırken ev hanımı olanların emekli olamayacağı konusunda gelişmeler yaşanıyordu. Ancak yapılan son düzenlemeler ile beraber ev hanımlarının da düzenli olarak prim yatırabileceği, 25 yıl evli kalma ve 50 yaş şartı tamamlandığında ve tüm şartları sağladığı ortamda emekli olabilecekleri belirtiliyordu. Oysaki durum öyle değil, Meclis’in bu konu ile alakalı net bir çözümü hala yok. Ancak Sosyal Güvenlik uzmanlarının yaptığı yorumlara göre şu aşamada dahi ev hanımlarının emekli olabilmesi olası bir ihtimaldir. Öyle ki ev hanımlarının emekli olabilmesi için resmi bir düzenleme olmamış olsa dahi ev hanımlarının emekli olabilmesi için Sosyal Güvenlik Kanun’larında açıklar var. İşte o ayrıntılar…

Ev hanımları geçmiş dönemde emekli olamıyordu, emekli olabilmek için ekstra çaba sarf etmeleri, SSK, Bağ-Kur kayıtlarının olması ve primlerini yatırmış olması gerekiyordu. Ancak bundan böyle ev hanımlarının emekli olabilmesi için herhangi bir SSK ya da Bağ-Kur kaydının olmasına gerek kalmayacak. Ev hanımları çok daha rahat bir şekilde emekli olabilecek. Ev hanımları dilerlerse toplu prim ödemesi yapabilecek ya da her ay düzenli bir şekilde prim ödemesi yapabilecekler. Ev hanımlarını emekli yapabilecek sistemin geliştirilmesinde ve sunulmasında sorumlu olan CHP ve MHP ile alakalı görüşlerin daha sık olduğu belirtiliyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Meclis’te ev hanımlarının emekli olabilmesini sürekli olarak paylaşan MHP ve CHP’li Milletvekilleri Türkiye’de artık ev hanımlarının daha rahat bir şekilde emekli olabilmesini istiyor.

EV HANIMLARI DAHA RAHAT BİR ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLECEK!


MHP ve CHP Milletvekilleri düzenli olarak ev hanımlarının emekli olabilmesi için Kanun Teklifi sunuyor. Sunulan Kanun teklifleri içerisinde en makul olanı ise herhangi bir yaş sınırlaması olmadan en az 25 yıl evli kalabilmiş olan evli kadınların tamamı primlerini yatırmaları halinde emekli olabilmeleri. Bu sayede ev hanımlarının da kendilerine ait bireysel sosyal güvenceleri ve geleceğe yönelik emeklilik hayali olabilecek. Herhangi bir şekilde çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarının pek çoğu eşlerinin vefatı durumunda mağdur olabiliyor. Meclis’te sunulan bu Kanun tekliflerinin pek çoğu ev hanımlarının bu mağduriyetinin giderilebilmesi için sunulmaktadır. Geçmiş dönemlerde hiç çalışmamış, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve geliri olmayan ev hanımlarının eşlerinin vefatı durumunda ekonomik olarak mağdur oldukları idi. Ancak yapılan çalışmalardan sonra artık ev hanımları da emekli olabilecek. Bu sayede tüm ev hanımlarının bireysel sosyal güvenceleri ve gelirleri olacak.

YASA NE ZAMAN ONAYLANACAK?

Onaylanması planlanan Kanun teklifinin tam olarak ne zaman onaylanacağı konusunda herhangi bir bilgi yok. İlk aşamada taslak çalışma olarak sunulan bu fikrin geliştirilerek ev hanımları için daha makul bir seviyeye getirilmesi ve yarı prim ödemesi yapmaları konusunda geliştirmeler yapılacak. Bugün prim ödemesi 1000 TL ise ev hanımlarının bu ücretin yarsını ödemeleri sağlanacak. Zaten herhangi bir geliri olmayan ev hanımlarının omzuna daha fazla ekonomik sıkıntı yüklemeden ev hanımlarını emekli edebilmenin en makul yolu bu şekilde olacak.
 
 
 
 
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER