2020 Yılında Ne Zaman Bekçi Alımı Yapılacak? Yaş ve KPSS Şartı Var mı?

2020 Yılında Ne Zaman Bekçi Alımı Yapılacak? Yaş ve KPSS Şartı Var mı?
YAYINLANMA TARİHİ: 21.05.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

2020 Bekçi alımları ne zaman olacak? Kaç kişi alınacak? Bekçi alımı için gerekli şartlar nelerdir? Bekçi alımı için gerekli belgeler nelerdir? Lise mezunu bekçi maaşı ne kadar? Lisans mezunu bekçi maaşı ne kadar?

Geçtiğimiz yol 8 bin bekçi alınmasının ardından vatandaş bu yıl ki bekçi alımlarını merak etmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 bu yıl 30 bin bekçi alınacağı açıklanmıştı. Bekçi alımlarına başvuruda bulunabilmeniz için ez az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi bünyesinde gerçekleşecek 2020 bekçi alımı ile ilgili detaylar merak konusu olmaya devam ediyor. Başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden alınmaktadır. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yapacak kişilerin maaşları lise mezunu için 4 bin 527 TL olarak belirlenmiştir.

Peki başvuruları nasıl olacaktır. Şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilecek? Detayları haberimizde sizler için derledik...

2020 BEKÇİ ALIMLARI NE ZAMAN OLACAK?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından henüz resmi bir açıklama gelmedi. 2020 yılında 30 bin bekçi alımı yapılması planlanırken henüz net bir açıklama bulunmamaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklama geldiği anda haberimizde paylaşarak sizleri bu konuda bilgilendireceğiz.

Bekçi alımlarıyla ilgili olarak, çarşı ve mahalle bekçi sayısı, illere göre ne kadar olacak, şartları, sınav yerleri gibi bir sürü merak ettiğiniz bilgiye Devlet Personel Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü veya Başkanlığın resmi internet sayfasıyla ya da diğer uygun iletişim araçlarıyla duyurusu yapılmaktadır.

BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Ankara Emniyet Müdürü Yılmaz, bekçilik alımına ilişkin "Çarşı ve mahalle bekçilerimiz gece devriyelerinde vatandaşlarımız ile iyi ilişkiler geliştirmiş, vatandaşımızın güvenini kazanmış, bekçilerimizin düdük sesi ile vatandaşlarımız huzur ve güven bulmuştur. 2020 yılında 500 çarşı ve mahalle bekçisi, 172 kır bekçisi olmak üzere toplam 672 bekçi alınacak." açıklamasında bulundu. Fakat başvuru tarihleri ile ilgili olarak net bir tarih açıklanmamıştır.

BEKÇİ OLABİLMEK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti T.C vatandaşı olmak, şartı aranmaktadır.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak, gerekmektedir.

En az 167 cm boyunda olmak, şartı vardır.

Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak.

Kişinin Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Askerlik görevini bitirmiş olmak gerekmektedir,

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (02/07/2000 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (02/07/1988 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak, şartı bulunmaktadır.

Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, şartı vardır.

Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, şartı gerekmektedir.

Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak, k) Memuriyete engel bir hali bulunmamak (657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'nci maddesinde belirtilen şartları taşımak),

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak gereklidir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyor olmak,

Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak, gerekmektedir.

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak, şartı gerekmektedir.


Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak, şartı vardır

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak, koşulu aranmaktadır.

BEKÇİLİK BAŞVURUSUNDA GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen vatandaşların aşağıdaki belgelerle başvuru yapmaları gerekmektedir;

- Sınav başvuru dilekçesi gerekmektedir.

- T.C Kimlik numarası gösteren belge aslı ve fotokopisi 

- Diploma ve geçici belgenin aslı ve fotokopisi (Yurt dışından mezun olanlar)

- Başvuru yaptığı il de en az 1 yıl ikamet ettiğini gösteren belge,

- Son bir yıl içinde çekilmiş biometrik fotoğraf

- Kendisi ve evli ise eşinin Yönetmeliğin 5'inci  madeesinde belirtilen engel hallerinin bulunmadığını belirten beyan,

- Şehit veya vazife malülü olan kişilerin eş veya çocuklarından, şehitlik veya vazife malülüğü belgesinin kurumca onaylı örneği,

- Sınav ücretinin yatrırıldığını gösteren dekont,

- Askerlik terhis belgesi aslı ve fotokopisi,

- Sağlık bilgilendirme formu,

- Yapılacak işlemler için başvuru dilekcesinde belirtilen bilgiler esas alınacağından, beyan edilen yanlış bilgilerden adayın kendisi sorumlu olacaktır. Herhangi bir hak iddaa edemeyecektir.

- Müraacatı kabul edilen adaylar ön sağlık komisyonuna alınacaktır.

BEKÇİLİK YAZILI SINAVI NASIL YAPILMAKTADIR?

Bekçilik için yapılan yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilmektedir. Her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmez.

Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı olacaktır. Yazılı sınav "Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür" konularından oluşmaktadır.

2020 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

İlkokul Mezunu Bekçi:
4.302.80 TL maaş almaktadırlar.

Lise Mezunu Bekçi: 4.352 TL- 4.445,14 TL arasında maaş almaktadırlar.

Ön Lisans Mezunu Bekçi: 4.357,50- 4.400 TL arasında maaş almaktadırlar.

Lisans Mezunu Bekar İşçi: 4.404 TL- 4.657 TL arasında maaş almaktadırlar.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, göreve yeni başlayan bekar lise mezunu mahalle ve çarşı bekçisinin maaşı 4.527 TL, lisans mezunu maaşı ise 4.534 TL'dir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER