2020 Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Kurban Fiyatları Ne Kadar? İşte Tüm Ayrıntılar…

2020 Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar Oldu? Kurban Fiyatları Ne Kadar? İşte Tüm Ayrıntılar…
YAYINLANMA TARİHİ: 24.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

2020 kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? Kurban fiyatları geçen yıla nazaran daha pahalı oldu. Enflasyonun yükselmesi sebebi ile 2020 kurbanlık fiyatları kapsamında çok fazla fiyat artışı görüldü.

2020 kurbanlık fiyatları ne kadar oldu? Kurban fiyatları geçen yıla nazaran daha pahalı oldu. Enflasyonun yükselmesi sebebi ile 2020 kurbanlık fiyatları kapsamında çok fazla fiyat artışı görüldü. Vatandaşlarımızın bu yıl yerine getirecekleri kurban ibadeti hasebiyle ödeyecekleri kişi başına para hemen hemen belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi. 2020 yılında kurban ibadetini vekâlet yoluyla gerçekleştirmek isteyen kişilerin yurt içinde ve yurt dışında ödeyecekleri miktar belli oldu. Peki, 2020 vekâleten kurban bağışı ne kadar oldu? Kurban Bayramı’na sayılı günler kala merakla beklenen bir soru daha yanıt buldu. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada kurban ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin vekâleten kesimi tercih etmeleri durumunda ödeyecekleri miktarı açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklama…

Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekât gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 67; Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 263-265; Remlî, Nihâyetü’l-muhtâc, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)

VEKÂLETEN KURBAN KESİM ÜCRETİ 2020

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 2020 vekâlet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 975 TL, yurt dışında 825 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Vekâleten kurban kestirecek olan kişilerin tamamının kurbanlık fiyatları konusunda yapacakları araştırma öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklamayı dikkate alacak. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesmesidir. Öncelikli olarak vatandaşlarımızın vekaleten kurban fiyatları konusunda araştırma yapması zorunlu hale geldi.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler 2020 takviminde yer alan bilgilere göre bayram 31 Temmuz 2020 Cuma günü başlayacak. Bayram 1 Ağustos 2020 Cumartesi, 2 Ağustos 2020 Pazar ve 3 Ağustos 2020 Pazartesi günleri devam edecek.

KİMLER KURBAN KESEBİLİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinde yer alan bilgilere göre şu kişiler kurban kesmek zorundadır:
Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir.

KURBAN KESİLİRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
  • Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.
  • Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.
  • Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.
  • Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.


DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER