2020 Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Çeyiz Yardımı Almak İçin Neler Gerekli?

2020 Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Çeyiz Yardımı Almak İçin Neler Gerekli?

Vatandaşlarımıza çeyiz yardımları ne zaman yapılacak? Vatandaşlarımıza yapılacak olan çeyiz yardımı kimleri kapsıyor? Çeyiz yardımları için hesap açıp birikim yapmak gerekiyor mu? İşte ayrıntılar...

Vatandaşlarımıza çeyiz yardımları ne zaman yapılacak?  Vatandaşlarımıza yapılacak olan çeyiz yardımı kimleri kapsıyor? Çeyiz yardımları için hesap açıp birikim yapmak gerekiyor mu? Vatandaşlarımız çeyiz yardımları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Vatandaşlarımız yapılacak olan çeyiz yardımlarının miktarını merak ediyor. Vatandaşlarımıza yapılacak olan çeyiz yardımları neye göre değişiklik gösterecek? Çeyiz yardımlarında yapılacak olan hangi başvurular geçerli sayılacak? Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan başvurularda yaş önemli olacak mı? En az kaç yaşında olan vatandaşlarımız çeyiz yardımlarından faydalanabilecek? Kaç yaşında olan vatandaşlarımız bu çeyiz yardımından faydalanamayacaklar? Çeyiz yardımında dikkat edilmesi gereken koşullar nelerdir? Gibi sorular oldukça merak edilen sorulardır. Merak eden vatandaşlarımız için cevapları haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız ekonomik sıkıntılarla zaten mücadele ederken bir de korona virüsle birlikte gelen maddi sıkıntılar vatandaşlarımızı iyice sıkıntıya sokmuştur. Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan çeyiz yardımları bu maddi açıdan zor olan günlerde evlenmek isteyen vatandaşlarımıza oldukça kolaylıklar sağlayacaktır. Vatandaşlarımıza hem evlenmek hem de doğru yere yatırım yapmalarını sağlayacak olan bu destek vatandaşlarımız tarafından bekleniyor. Bu desteği bekleyen vatandaşlarımız için merakla beklenen ayrıntıları sizlerle haber kaynağımızda paylaştık. İşte çeyiz yardımı ile ilgili o çok merak ettiğiniz detaylar…

Çeyiz Yardımı İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?
 • Çeyiz yardımı koşulları aşağıdaki gibidir:
 • Kız çocuklarının anne ya da babasının vefatının ardından SSK yetim aylığı alması gereklidir.
 • Çeyiz yardımı başvurusu resmi nikâhın ardından gerçekleştirilir. Resmi nikâhı olmayan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaz.
 • Yetim aylığı için belirtilen şartların yerine getirilmiş olması ve yetim aylığı alma hakkının devam etmesi gereklidir.
 • Yetim aylığı alan ve çeyiz yardımı başvurusunda bulunan kızlar SGK kapsamında bir işe girip çalışmaya başlarsa yetim aylığı alma hakları sona erer ve çeyiz yardımı başvuruları geri çevrilir.
 • Çeyiz yardımı, yalnızca bir kere verilir. Çeyiz yardımı almış olan kişiler ikinci bir defa bu yardımı alamazlar. 
 • Yetim aylığı alan erkek çocukları çeyiz yardımı alamaz.
Çeyiz Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

2020 Çeyiz yardımı başvuru evrakları şu şekildedir:
 • Çeyiz yardımı başvurusunu yapacak olan kıza ait kimlik belgesi ya da sürücü belgesi fotokopisi,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış olan Evlenme Ödeneği Başvuru Formu,
 • Resmi nikâhın kıyılmış olduğuna dair evlenme belgesi ya da yeni nüfuz cüzdanı,
 • Yetim aylığı aldığını gösteren belgedir.
Çeyiz Yardımı Ödemeleri nasıl verilecek?
Çeyiz yardım parası alabilmek için vatandaşlarımız sırada bekliyorlar. Vatandaşlarımızın evlilik önündeki en büyük problem olan çeyiz sorunu devlet tarafından desteklenen yardımlar aracılığı ile yapılıyor. Çeyiz yardımı almaya hak kazanan vatandaşlarımız için bu parayı kolay alabilmek şu korona virüs salgın günlerinde oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız korona virüs salgın döneminde hangi kurumlar aracılığı ile bu yardımları alabileceklerini merak ediyorlar. Vatandaşlarımıza bu yardımlar iki kurum aracılığı ile verilmektedir. Bunlardan bir tanesi PTT diğeri İse Ziraat Bankası olarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımız bu ödenek için almaya hak kazanırlar ise bu kurumlara müracaat ederek bu parayı alabilirler. Vatandaşlarımız için bu imkânlar oldukça önemlidir. Yetim olan kız çocuklarına tanınacak olan bu aylık vatandaşlarımıza geri ödemesiz olarak verilecektir.
Çeyiz Yardımı Sorgulaması nasıl yapılır?
Çeyiz parası sorgulama işlemi üç yerden yapılabilir. Bunlar;
 • E-Devlet sistemi,
 • ALO 170 SGK hattı,
 • SGK İl/İlçe Müdürlükleri şeklindedir.
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER