1999 Öncesi Sigortalı Olanlara Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur'u Olanlar Yaşadı

1999 Öncesi Sigortalı Olanlara Erken Emeklilik Müjdesi Geldi! SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur'u Olanlar Yaşadı
YAYIN TARİHİ: 14.03.2020 16:00:00
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

SSK, SGK ve Bağkur'luların en büyük hayali erken emekli olabilmek. Güncellenen kanunlarla birlikte uzayan emekli yaşı için müjde geldi. 1999 yılı öncesi sigortalı olanların artık erken emeklilik şansı var. Peki 1999 yılı öncesi sigortalı olanlar nasıl erken emekli olabiliyor?

1999 yılı öncesi sigortalı olanlar için önemli haberler ve müjdeler gelmeye devam ediyor. 1999 yılı öncesi sigortalı olanların artık erken emeklilik şansı var. Peki 1999 yılı öncesi SSK, SGK, ve Bağkur'lu olanların erken emeklilik şansı nasıl oluyor? Nasıl erken emekli olunabilecek?

1999 yılı öncesi işe başlayan daha doğrusu sigortası olan, sigorta girişi yapılmış vatandaşlarla ilgili müjdeli haberler geliyor. Gelen kanun güncellemeleriyle birlikte 1999 yılı öncesi sigortalı olan vatandaşların emeklilik yaşı uzatılmıştı. Bu konuda bir çok vatandaş mağdur olmuş ve bununla ilgili şikayetlerde bulunmuşlardı. Konuyla ilgili Ankara'da birçok toplantı ve değerlendirme yapıldı ve bazı müjdeler geldi.1999 yılı öncesi sigortalı olan vatandaşların SSK olsun, SGK olsun Bağkur olsun gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde erken emeklilik şansları artıyor.  

Erken emeklilik için şartlara uygun olanlar aranan yaş kriterinden ayrı tutulurlar. Bununla birlitke 3600 günü tamamlaması kişinin emekli olma zamanını belirler. Halk arasında aslında buna kısmi emeklilik de deniyor. 1999 yılı öncesi sigortalı olan SSK, SGK ve Bağkur'lunun 3600 iş gününü tamamlaması gerekiyor. Tabiki burada prim gününün tamamlandığı tarihin ve kişinin yaşı da çok önemli...

Aslında 1999 yılı öncesi olsun 1999 yılı sonrası olsun emekli olmak, emeklilikte kaliteli bir yaşam sürmek çalışan ve belirli bir yaşa gelmiş her vatandaşın en büyük hayalidir. Emekli demek bir şeye emek vermiş ve bunun karşılığında da yaşlılığında ve iş göremez durumunda devletin kendisine verdiği belirli bir miktar parayla yaşamını geçindiren insanlardır. 

Emekli vatandaşlarımız şuan aldıkları emekli maaşlarıyla bazıları kira ödüyor, bazıları yaşamını gerçekleştiriyor, bazıları da orta seviyenin üzerinde bir hayat sürüyor. Çünkü çalışırken yaptığınız meslek, primlerinizin yattığı değerler de aldığınız maaş için önemli.Peki nasıl emekli olunuyor? Normal şartlarda bir vatandaşın kanuni olarak emekli sayılabilmesi belirli koşullara tabidir. Buradaki şartlardan en önemlileri kişinin sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaşıdır.  Ancak emeklilik şartlarına göre 1999 yılı öncesi sigortalı olanlar erken emekli olabiliyor. Peki bununla ilgili şartlar neler? İşte 1999 yılı öncesi sigortalı olanlarla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar...


3600 günle emekli olabilirsiniz. Peki 3600 günle kimler nasıl emekli olabiliyor? 2002 den önce kadın 50 erkek ise 55 yaşını doldurmuş, 15 yıldır sigortalı olan ve 3600 gün primi dolanlan emekli olabiliyor. Bununla birlikte 2002 yılı emeklilik koşulları ile ilgili çok çok önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan güncelleme ile 15 yıl 3600 günle emekli olabilme şartı 25 yıl 4500 gün olarak yeniden güncellendi. Ancak yine de kazanılmış hakların korunabilmesi için düzenlemeye yeni bir madde daha eklendi. Sigortalıların 3600 prim ödeme gün sayısı ve 15 yıllık sigortalılık süresine göre emeklilik olayları bu kanunlara göre düzenleniyor. Ama bu kazanılmış hak denilen durum sadece 8 Eylül 1999 yılından önce işe girmiş olanları kapsıyor. Sadece 8 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olanlar bu haktan faydalanabiliyorlar.

1999 yılı öncesi sigortalı olanlar nasıl erken olabilir? 1999 yılı öncesi sigortalı olanların erken emeklilik şartları nelerdir? Bu soruları sorduğumuzda cevabını aşağıdaki şekilde aktarabiliriz.

1999 yılı öncesi erken emeklilik olma özelliği için önce işçinin 3600 gün prim ödemesine bakılır. İşverenin bu primleri eksiksiz şekilde yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte işçinin işe başladığı tarih de çok önemlidir. 

1999 yılı öncesi erken emekli olabilmenin en önemli şartlarından biri de işçinin yani sigortalının SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR bünyelerinde sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir.1999 yılı öncesi erken emeklilik için 15 yıllık sigortalılık süresinin dolması ve işverenden onay çıkması da son derece önemlidir.

1999 yılı öncesi erken emeklilik için yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi önemli bir tarih var. 8 Eylül 1999. Bu tarih çok önemli. Çünkü erken emeklilik 8 Eylül 1999 yılı öncesi sigortalı olanları kapsıyor.

Peki 1999 yılı öncesindekiler mi 1999 yılı sonrakiler mi daha yüksek emekli maaşı alır diye sorulacak olursa 1999 yılı öncesi sigortalı olanların 1999 yılı sonrası sigortalı olanlara oranla daha yüksek maaş alabileceklerini söyleyebiliriz. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR