1800 Günle Kimler Emekli Olabilir? Erken Emeklilik İçin Yeni Bir Yol Bulundu!

1800 Günle Kimler Emekli Olabilir? Erken Emeklilik İçin Yeni Bir Yol Bulundu!
YAYINLANMA TARİHİ: 24.06.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

1800 günle kimler emekli olabilir? Erken emeklilik için yeni bir yol bulundu! İşte tüm ayrıntılar…

Emekli olabilmek için vatandaşlarımızın çok daha fazla emek sarf ettiğini hepimiz biliyoruz. Özellikle emekliliği yaklaşmış olan kişilerin çok rahat bir şekilde emekli olabilmesi ve geriye kalan ömürlerinde dahi özgür ve rahat bir şekilde geçirebilmeleri sağlanmalıdır. Ancak emekli olabilmek için devletin gerektirdiği belli başlı şartlar sebebiyle milyonlarca vatandaşımız erkenden emekli olabilmek için ne kadar uğraşırsa uğraşsın erkenden emekli olamazlar. Kişilerin emekli olabilmesi için; sigortalılık süresi, sigorta girişi tarihi, yaş, cinsiyet ve prim ödemesi şartlarını yerine getirmesi beklenir. Ancak saydığımız bütün bu durumlar normal şartlarda emeklilik için geçerlidir. Ancak artık öyle bir yol var ki erkenden emekli olabilmek için neredeyse son şans olarak görülür. İnsanlarımızın erkenden emekli olabilmesi için en iyi seçenek olarak görülür ancak bu her başvuru yapana verilen bir şans değildir. Öncelikle bu yol ile erkenden emekli olabilmek için gerçek manada etkili bir hastalığınızın olması gerekmektedir.

Malulen emeklilik için vatandaşlarımızın çeşitli hastalıklara yakalanmış olması gerekmektedir. Eğer kişi devlet tarafından belirlenmiş olan hastalıklara yakalanmamış ise mutlak surette erken emekli olamaz. Erken emekli olabilmek için vatandaşlarımızın özel bir çaba dışında ekstra olarak sigorta prim gün sayılarını da tamamlamış olmaları gerekmektedir. Malulen emeklilikten faydalanabilecek hastalığa yakalanan vatandaşlarımızın 1800 sigorta prim gününü doldurmuş olması gerekmektedir. 1800 sigorta prim gününü doldurmamış olan kişilerin ise erken emekli olabilmesi mümkün değildir.

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?
 • İster 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (EMEKLİ SANDIĞI) kapsamında olsun, malulen emekliye ayrılacak kişinin sigortalı olarak çalışmaya başlamasından itibaren 10 yıl geçmesi zorunludur. 10 yıllık çalışma dönemi boyunca çalışan kişinin en az 1800 gün prim ödemesi ve hizmet süresi mevcut olmalıdır.
 • Çalışan kişinin, Sağlık Kurulunca en az %60 ve üstü oranında güç kaybına uğradığı resmi raporlarla tespit edilmiş olmalıdır. Dikkat edilecek bir diğer nokta bu durumun işe başlama tarihinden sonra gerçekleşmiş olmasıdır.
 • 4A (SSK) kapsamında çalışan kişinin işten ayrılması gerekir.
 • 4B (BAĞ-KUR) kapsamında çalışan kişi, ticari faaliyetlerine son vermiş olmalıdır. Bununla birlikte 4B (BAĞ-KUR) kapsamında çalışan kişinin hiç bir prim borcu da bulunmamalıdır.
 • 4C (EMEKLİ SANDIĞI)'na bağlı olarak çalışanların ise görevlerinden ayrılmaları gerekir.
MALULEN EMEKLİLİĞE SEBEP HASTALIKLAR      
 • Şizofreni ve alt tipleri
 • Şizoafektif bozukluk
 • Sanrısal bozukluklar
 • Atipik veya başka türlü sınıflandırılamayan psikozlar
 • Progresyon gösteren ve çalışma imkânı vermeyen bipolar bozukluk Beyin hasarı, beyin işlev bozukluğuna bağlı davranış bozuklukları (organik kişilik ve davranış bozukluğu, frontal lob sendromu, vb.)
 • Psikotik özellikli kronik obsesif kompulsif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu ve komorbiditesi Beyin hasarı, beyin işlev bozukluğu ve bedensel hastalıklara bağlı ruhsal bozukluklar (organik bipolar tiplerini içerir, organik sanrılı bozukluk, demansiyel ve amnestik vb. tablolar)
 • Yaygın gelişimsel bozukluklar (otistik bozukluk, asperger vb.)
 
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER