1000 TL Sosyal Yardım Parası Hangi Ay, Ayın Kaçında Ödenecek? Başvuru Yapılacak mı?

1000 TL Sosyal Yardım Parası Hangi Ay, Ayın Kaçında Ödenecek? Başvuru Yapılacak mı?
YAYINLANMA TARİHİ: 03.04.2020
ABONE OL
  
Mesleki Haber Google News Takip Et

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verelecek sosyal yardım parası ne zaman ödenecek? Kimler, sosyal yardım parası almak için başvuru yapabilir?Sosyal yardım ödemeleri ayın kaçında yapılacak?

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın başlatmış olduğu sosyal yardım kampanyası kapsamında 2 milyon 111 bin aileye 1000 TL'lik ödeme yapılacak. Toplam 8 milyon kişiyi kapsayacak olan sosyal yardım ödemeleri 1 Nisan'dan itibaren başlayacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında 1000 TL tutarında nakdi destek sağlanacak.

ÖDEMELER NEREDEN YAPILACAK?

Sosyal yardımdan yararlanma hakkı tanınan vatandaşlar ödemelerini PTT ve kamu bankalarının ATM'lerinden çekebilecek.

SOSYAL YARDIMDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

1000 TL'lik sosyal yardım 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında hazırlandı.

Halihazırda sosyal yardım alan vatandaşların yararlandığı açıklandı.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Silikozis Aylığı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Öksüz Yetim Yardımı, Engelli Aylığı, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı, Şartlı Eğitim Yardımı, Engelli Yakını Aylığı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı ve Yaşlı Aylığı alan vatandaşlara sosyal yardım yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurusu yapılan ''Milli Dayanışma Kampanyası'' kapsamında elde edilen gelir ihtiyaç sahibi vatandaşlara aktarılacak.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1 ile 5 Nisan tarihlerinde ödemeler gerçekleştirilecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım alan vatandaşlara ödemelerin doğum yıllarındaki tarihlere göre yapılacağı açıklandı.

Korona virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında vatandaşların zorluk yaşamaması için ödeme tarihlerinde düzenleme yapıldı.

PTT ve kamu bankalarına ait ATM'lerin önünde uzun kuyrukların oluşmaması için doğum yıllarının rakamları baz alınarak ödeme planı hazırlandı.

Doğum yıllarının son rakamı;


0 ile 5 olanlara 1 Nisan'da,

1 ve 6 olanlar 2 Nisan'da,

2 ve 7 olanlar 3 Nisan'da

3 ve 8 olanlar 4 Nisan'da

 4 ve 9 olanlar da 5 Nisan'da ödeme yapılacak.

Ayrıca, PTT hesap kartı olan kişilerin ödemeleri 5 Nisan'da hesaplarına aktarılacak. Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen 1000 TL'lik sosyal yardım için başvuru alınmadı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yerel yönetimlerle birlikte yürüttüğü ortaklaşa çalışmalarda sosyal yardım alması gereken aileler tespit edilecek.

Bu nedenle vatandaşların Valilik ve Kaymakamlıklara başvurularda bulunması, ihtiyaç duydukları alanlarda nakdi ve temel gıda yardımı almak istediklerini belirtmesi gerekiyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN BAŞVURU ALINIYOR MU? İŞTE DETAYLAR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden de başvurular alınıyor. https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girerek Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yapabilirsiniz.

Bu hizmetten yararlanabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Başvuruda bulunacak kişinin aylık gelir ve giderini resmi olarak bildirmesi gerekmektedir.

Hane içerisinde kaç kişinin yaşadığı, sigortalı çalışan sayısı ve hangi alanlarda destek talep edildiği gibi temel sorulara yanıt vermeniz istenmektedir. Başvurular değerlendirilten sonra yetkililertarafından evinize düzenlenecek ziyaretin ardından sosyal yardım alma hakkı elde edebilirsiniz.

Halihazırda sosyal yardım almak için başvuru yapma imkanı tanınmaktadır. Ayrıca, Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi hattı üzerinden başvuru sonuçlarıyla ilgili bilgi verilmektedir.

İnternet üzerinden başvuruda bulunamayan vatandaşlar içinse il veya ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı hizmet vermek vermektedir. Başvuruda bulunmak isteyen kişi T.C. Kimlik Kartı ile ilgili Vakıf'ı ziyaret ederek sosyal yardım ön başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER