10 Yılda Emekli Olma Fırsatı! SGK’dan Beklenen Müjde Geldi!

10 Yılda Emekli Olma Fırsatı! SGK’dan Beklenen Müjde Geldi!

Emekli olmak herkesin hayalidir. Ancak son dönemlerde yapılan düzenlemelerle birlikte pek çok kişi emekli olma hakkını kullanamıyor.

Emekli olmak herkesin hayalidir. Ancak son dönemlerde yapılan düzenlemelerle birlikte pek çok kişi emekli olma hakkını kullanamıyor. Bu durumdan rahatsız olan vatandaşlar sosyal güvenlik kurumu tarafından yapılacak yeni düzenlemeleri ve açıklamaları büyük bir heyecanla bekliyorlardı. Sonunda beklenen müjde geldi. Sosyal güvenlik kurumu tarafından yeni yapılan açıklamayla birlikte 9 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler için yeni haklar tanındığı açıklandı. Detaylar haberimizin devamında…

EMEKLİ OLMAK İSTEYENLERE MÜJDE!

Pek çok kişinin en büyük hayallerinden bir tanesi olan emeklilik; uzun zamandır hayal olarak kalmıştı. Ancak yapılan son açıklamalarla birlikte vatandaşlara sevinçli haber verildi. Prim ödemesi yapan kişiler için yeni haklar verilmeye başlandı. Bu durum vatandaşlar için müjdeli bir haber oldu. Yapılan ödemelerin yeterli seviyeye gelmesinden sonra emeklilik hakkının tanınacağı da açıklanan haberler arasında yer aldı.

BAŞVURULAR NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

Emekli olmak isteyen kişiler için müjdeli haber verildikten sonra en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında emeklilik için başvuruların nasıl yapılacağı yer aldı. Emekli olmak isteyen kişiler ilk yapmaları gereken Sosyal Güvenlik Kurumuna bu taleplerini yazılı olarak bildirmektir. Sonrasında ise sürecin tamamlanmasını beklemek ve başvurularının onaylanmasının ardından gelecek haberle birlikte emeklilik imkanından yararlanmak şeklindedir.

EMEKLİLİK FIRSATINDAN YARARLANMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR


Emekli olmak herkesin hayalidir. Sosyal güvenlik kurumu tarafından vatandaşlara tanınan bu fırsattan yararlanmak için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartlar ise sosyal güvenlik kurumu tarafından şu şekilde belirlendi. İlk olarak 9 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamak gerekiyor. Bu tarihten önce çalışmaya başlayan kişilerin sigortalı olarak çalışanları için 15 yıl sigortalılık süresine sahip olmak, 3600 gün prim ödemek ve yaş şartını tamamlamış olma şartlarını yerine getirmiş olmaları gerekiyor.

Aynı zamanda tüm bu şartları yerine getiren kişilerin erkekler için en az 55 yaşını doldurmuş olması şartı bulunuyor. Kadınlar için ise 50 yaşı tamamlamış olmak gereklidir. Ancak bu şartların tamamı 9 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan kişiler için geçerlidir. Bu tarihten sonra çalışmaya başlayan kişiler için uygulanacak olan sistem ve gerekli olarak görüle şartlar daha farklı olacaktır. Bu tarihten sonra çalışmaya başlayan kişilerin emeklilik yaşlarında artış yaşanıyor ve emekli olabilmek için yaşın dolmasını beklemeleri gerekiyor. Aynı zamanda kısmi emekliliklerde maaşlarda da düşüşler yaşanıyor.

10 YILDA NASIL EMEKLİ OLUNUYOR?

3600 günü yani 10 yılı dolduran sigortalılık sürecinin sonunda emekli olma imkanı sağlanıyor. Ancak emekli olmak isteyen kişiler için gerekli olan şartlar yaş, gün ve prim şartlarıdır. Yaşa takılan kişilerin mutlaka yaşlarını beklemeleri gerekiyor. Bu üç şartı da tamamlayan kişiler için farklı emeklilik imkanları tanınıyor.

Emekli olmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan en önemlisi de işe başlama tarihleridir. İşe başlama tarihlerine göre emeklilik imkanlarından yararlanabilen vatandaşlar mutlaka bu konuda detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konuyu haberimizin devamında detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz

08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler için 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 prim günü tamamlamış olma şartı aranır. Aynı zamanda 31.12.2011 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kişiler için de 15 yıllık sigorta süresi ve 3600 iş günü primini doldurmuş olan erkek vatandaşlar 55 yaşında, kadınlar ise 54 yaşında emekli olurlar.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR